Muurame Golf Oy puheenjohtaja Tomi Hakkarainen
Olen saanut kevään 2026 yhtiökokouksessa kunnian jatkaa hallituksessa ja samalla aloittaa Muurame Golf Oy:n hallituksen uutena puheenjohtajana. Taustani yhtiön hallituksessa ulottuu vuoteen 2019, joten yhtiön toiminta ja sen haasteet ovat minulle hyvin tuttuja.
Olen juuriltani jyvässeudulta. Koulu- ja työelämä veivät minut aikanaan Tampereelle, mutta sydän veti takaisin Keski-Suomeen ja liityin yhtiön osakkaaksi vuonna 2007 – golffari olin jo tuolloin kolmen vuoden kokemuksella. Arjessa toimin suunnittelu- ja konsulttialan johtotehtävissä. Golfkentän ulkopuolella vapaa-aikani täyttyvät mökkeilystä, kalastuksesta, kosketinsoittamisesta sekä saksanpaimenkoiran kanssa ulkoilusta puolisoni Tarun seurassa.
Muurame Golf Oy:llä on käsissään merkittävä mahdollisuus. Yhtiö hankki syksyllä 2024 nykyiseen kenttäalueeseen rajautuvan noin 30 hehtaarin maa-alueen, ja kenttälaajennus on nyt konkreettisesti työn alla. Kevään 2026 yhtiökokouksessa päätettiin, että ennen lopullista rakentamispäätöstä tarkennetaan rahoitusmallia ja kenttäsuunnitelmia saadun palautteen pohjalta. Osakkaille tullaan tekemään kysely hankkeeseen liittyen ennen ylimääräistä yhtiökokousta – teidän näkemyksenne on tärkeä, koska kenttähanke on meille yhteinen ponnistus.
Uskon vakaasti, että golfin vetovoima liikuntamuotona tulee säilymään vahvana. Uskon myös, että Muurame Golfin asema nousee entisestään, kun saamme Keski-Suomeen alueen ensimmäisen 27-väyläisen kenttäkokonaisuuden. Se ei ole vain kapasiteettikysymys – se on yhtiömme näyteikkuna koko Suomen golfareille.
Olen avoimen vuorovaikutuksen kannattaja. Yhtiön kehittäminen vaatii hyvää yhteistyötä hallituksen, seuran ja osakkaiden välillä. Jos teillä on ajatuksia tai kysyttävää, ottakaa rohkeasti yhteyttä. Haluan vielä lopuksi kiittää edellistä hallituksemme puheenjohtajaa, Marjo Salmenkiveä, sinnikkäästä työstä kenttäyhtiömme hyväksi.
Tervetuloa uusi golfkausi, nähdään kentällä!
Tomi Hakkarainen, hallituksen puheenjohtaja
Muurame Golf Oy